About

Hi, I would like to introduce myself.

Witaj, chciałabym się przedstawić.

My name is Magdalena. I am a writer, teacher and an amateur photographer. With my husband I run a beautiful B&B, Finca San Mato, located in Spanish Andalusia. Everything I do is full of love and enthusiasm, because each of the occupations I listed above creates me as a human being, gives a lot of joy and inspiration.

I was born in Poland, in Gorzów Wielkopolski. I grew up and studied there. For ten years I was living in Belgium. In January 2019 I moved to the place where I live now, very close to a town called Vera.

I write in two languages, Polish and English. I am also a teacher of both of them.

For the moment I would like to ask you for a patience because this site was just born and still under construction.

Thank you for being here,

Magdalena

Mam na imię Magdalena. Jestem pisarką, nauczycielką i fotografem amatorem. Razem z moim mężem prowadzimy piękne B&B, Finkę San Mateo, które znajduje się w hiszpańskiej Andaluzji. Wszystko, co robię, przepełnione jest miłością i entuzjazmem, ponieważ każde zajęcie, które wymieniłam powyżej, kreuje mnie jako istotę ludzką, daje wiele radości oraz inspiracji.

Urodziłam się w Polsce, w Gorzowie Wielkopolskim. Tam wychowałam się i studiowałam. I was born in Poland, in Gorzów Wielkopolski. Przez dziesięć lat mieszkałam w Belgii, a w styczniu 2019 roku przeprowadziłam się w miejsce, gdzie teraz żyję, bardzo blisko miasteczka zwanego Vera.

Piszę w dwóch językach – polskim i angielskim, jestem również nauczycielką obu z nich.

Na chwilę obecną chciałabym Cię prosić o cierpliwość, bo ta strona dopiero przyszła na świat i ciągle jest w trakcie przebudowy.

Dziękuję, że tu jesteś,

Magdalena

add another page.

%d bloggers like this: